Jak napisać list motywacyjny

Jeszcze w 2013 roku opowiedziałam Wam o podstawach tworzenia CV. Mimo, że bezpośrednią kontynuacją tego zagadnienia miała być edycja graficzna tegoż dokumentu, po ostatnich naborach, które prowadziłam w swojej firmie czuję, że ludności bardziej przyda się umiejętność pisania listu motywacyjnego.

Kilka podstawowych informacji

 • List motywacyjny to tekst, który piszesz pod konkretnego pracodawcę i jakkolwiek CV ma pewną powtarzalność, LM musi być stworzony pod konkretne ogłoszenie. LM ze sztancy od razu da się poznać.
 • Nie pisz LM, jeśli potencjalny pracodawca go nie wymaga w ogłoszeniu. Stracisz czas. Niestety, z doświadczenia wiem, że bardzo wiele firm w ogóle go nie czyta lub tylko przemyka po nim wzrokiem. Nie warto jednak ryzykować wysyłania chłamu bo zdarzają się jednak tacy, co z listu potrafią wyciągnąć bardzo wiele i studiują go uważnie.
 • Nawet, jeśli pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego, dobrze by było, byś dodał o sobie coś od siebie. Można taką sytuację rozwiązać w bardzo prosty, a ostatnio bardzo popularny sposób – w swoim CV, na samym początku, dodaj sekcję litego tekstu o nazwie Profil kandydata. Temat ten poruszę na końcu postu.
 • List motywacyjny powinien wyglądem i układem przypominać Twoje CV. Dlatego dbaj o spójność fontu i o wstawienie podobnych elementów graficznych (jeśli są).
 • List motywacyjny nie powinien być za długi. Całość, łącznie ze wszystkimi danymi, powinna zajmować nie więcej niż 3/4 strony A4.

Układ listu motywacyjnego

Listo motywacyjny wyglądem i układem przypomina nieco każde pismo urzędowe, które pisze się do urzędów Powinien zawierać:

 • Datę i miejscowość
 • Twoje dane kontaktowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania (rzeczywisty, nie zameldowania), telefon i mail
 • Dane odbiorcy – jeśli nie znasz imienia i nazwiska osoby, do której rekrutujesz, wpisz przynajmniej nazwę firmy. Idealnie by było zawrzeć też adres siedziby głównej firmy
 • Informację na temat kandydatury – na jakie stanowisko, gdzie znalazłeś ogłoszenie
 • Część informacyjną, czyli dlaczego powinni Cię zatrudnić – postaraj się zawrzeć wszystko w max. dwóch akapitach
 • Zaproszenie do kontaktu
 • Formę grzeczonściową i Twój podpis
 • Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – możesz znaleźć ją w poście o pisaniu CV

Jestem super miłą osobą, dlatego nawet stworzyłam Ci mały szablon.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć formatkę listu motywacyjnego.

Jak pisać, żeby było dobrze

 • W przeciwieństwie do CV, list motywacyjny pisze się w formie osobowej, czyli „jestem”, „zrobiłem”, itp.
 • Pamiętaj o zasadach gramatycznych i formach grzecznościowych. Do osoby lub firmy zwracasz się z dużej litery, np. „aplikuję do Państwa firmy”. Nie zabije Cię też sprawdzenie, czy nie nasadziłeś jakichś byków. Pamiętaj, autokorekta nie zawsze prawdę Ci powie.
 • Nie powielaj informacji z CV. Nie pisz, że pracowałeś tu, czy tu – skup się raczej na osiągnięciach, z których jesteś dumny, swoich cechach osobowych, najmocniejszych stronach. Masz tu kilka przykładów zdań, których możesz użyć:

Jako pracownik dokładam zawsze starań, by moja praca była wizytówką jakości firmy, w której jestem zatrudniony. Mam duże doświadczenie w obsłudze klienta, a moje osiągnięcia w tym zakresie potwierdzone zostały podczas pracy w firmie X najwyższymi wynikami dwa lata z rzędu. Jako kopacz gnoju zawsze identyfikowałem się z wykonywaną pracą i wiem, że proponowane przez Państwa stanowisko jest stworzone dla osoby o moim profilu zawodowym.

 • Nie używaj sztancowych określeń. Omijaj szerokim lukiem stwierdzenia w stylu „jestem odpowiedzialną, energiczną osobą” – postaraj się znaleźć w sobie coś oryginalnego, a jeśli jesteś wyjątkowo nieoryginalną osobą i już musisz użyć czegoś szablonowego, przynajmniej nie pisz o sobie „osoba” – to Cię stawia w szeregu z każdym szarym ludkiem, który aplikuje na to stanowisko.
 • Nie bój się pisać trochę z jajem – dodaj do tego trochę swojej osobowości, niech pracodawca wyczyta, kim jesteś z Twojego stylu pisania ;)
 • Pod żadnym pozorem o nic nie proś i za nic nie dziękuj. Nikt nie robi Ci łaski, że czyta twoje zgłoszenie. Dlatego frazy w stylu „dziękuję za rozpatrzenie mojej kandydatury” oznacz w swoim umyśle jako zabronione. Bądź pewny siebie. Przecież wiesz, że jesteś wart tego stanowiska (a jeśli nie, to pracodawca nie musi mieć tej świadomości).

Jak powinien wyglądać profil kandydata w CV

Jeśli nie piszesz listu motywacyjnego, na początku swojego CV wstaw jeden krótki akapit o tym, jaką jesteś osobą. To jedyny akapit w CV, w którym możesz pisać o sobie w pierwszej osobie. Napisz o tym, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, co jest Twoją najmocniejszą stroną. Na przykład:

Jestem pozytywnie nastawioną do życia osobą, ukierunkowaną na rozwój z zakresu wydłubywania wosku z uszu. W ostatnim czasie odkryłem w sobie pasję i talent do tworzenia figurek z wydłubywanego wosku, dlatego poszukuję długoterminowego zatrudnienia w branży uszodłubania.

To tyle. Jeśli masz dodatkowe pytania, wal śmiało w komentarzu – z chęcią pomogę Ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Albo przynajmniej takiej, która pozwoli Ci zjeść ciepły posiłek trzy razy w tygodniu i nie będzie wymagała zaprzedania duszy diabłu.

Dodaj komentarz